Odżywka do włosów z oleju kokosowego

Po warsztacie „Zadbaj o siebie na zielono” pokochałam olej kokosowy. To była miłość od pierwszego wejrzenia, prawdziwe zauroczenie – powąchałam, dotknęłam, na skórze pozostał delikatny aksamitny film… Za kilka dni olej stał już na mojej półce. Do różnorakich zastosowań tego oleju nawiązywać będę w kolejnych wpisach, dziś następujący temat: na ratunek włosom.

Budowa oleju kokosowego jest zbliżona do tej, jaką posiadają proteiny włosa, a dzięki wysokiej zawartości kwasu laurynowego łatwo wnika on w strukturę włosów. Dzięki temu stają się znacznie bardziej lśniące, odżywione, miękkie oraz mocne. Jest niezastąpiony do masażu oraz do pielęgnacji suchych, łamliwych, zniszczonych włosów, ze skłonnością do rozdwojonych końcówek. Możliwości oleju kokosowego sprawiają bowiem, że końcówki tracą zwykłą dla siebie suchość, gdy zaś stają się nawilżone, cała powierzchnia włosów zaczyna sprawiać wrażenie zdrowszej. Olej nakładany na włosy doskonale je pielęgnuje, zapewnia ich odbudowę i ochronę. Stosowany zaś na skórę głowy zwiększa jej ukrwienie, wzmacnia i odżywia cebulki, pobudza je do działania, zapobiega wypadaniu włosów, a także pomaga w walce z łupieżem. Brzmi rewelacyjnie, czas na praktykę.

Jak to się robi?

Odżywka do włosów może być aplikowana w wieloraki sposób:

  1. Metoda standardowa to nałożenie na mokre włosy kilku łyżeczek oleju kokosowego, a następnie spłukanie ich.
  2. Olej można stosować jako maseczkę na całą długość włosów (a także skórę) przed myciem lub nałożyć na same końcówki, aby zapobiec ich rozdwajaniu, pamiętając przy tym, że jego właściwości ujawniają się, gdy wmasowujemy go w końcówki mokrych albo przynajmniej zwilżonych wodą włosów.
  3. Olej kokosowy (kilka łyżeczek) można wmasować w mokre włosy, nałożyć na nie foliowy czepek i owinąć głowę ręcznikiem. W zależności od zapotrzebowań pozostawić olej na włosach na godzinę lub całą noc, a następnie dokładnie umyć włosy. Działania takie powinny być powtarzane co kilka dni.
  4. Olej można używać również bez spłukiwania. Należy jednak uważać z dozowaną ilością, aby nie obciążyć i nie przetłuścić włosów. Odrobina oleju, roztartego palcami i nałożonego na końcówki włosów jest doskonałą pielęgnacją.

Postanowiłam wypróbować kombinację ww. metod. W zależności od możliwości czasowych i przestrzeni życiowej stosowałam kokosową odżywkę przy myciu włosów aplikując ją na koniec ze spłukiwaniem lub bez albo nakładając maseczkę na kilka godzin pod czepek z folii i ręcznika. Całość eksperymentu trwała ok. 2 tyg. Jakie są moje doświadczenia?

Starałam się nie przesadzać z ilością, używając naprawdę niewiele oleju. Założyłam przy pierwszym myciu włosów, że soda nie zmyje tłuszczu, więc umyłam je mydłem dziegciowym. Efekt mile mnie zaskoczył. Włosy wydawały się bardziej miękkie, jakieś zdrowsze, a ja zrelaksowana (olej wmasowany na wiele godzin w skórę głowy ma działanie wyjątkowo relaksacyjne).

Później było już tylko gorzej… Przy drugim myciu, mydło niewiele pomogło, a ja nie miałam w domu żadnego szamponu! (po co, skoro myję włosy sodą?). Włosy przedstawiały stan nieciekawy. Kolejne mycie przed samym wyjściem do ludzi i… wielki wstyd, że z tak tłustą głową wybrałam się z domu. W końcu użycie szamponu dało trochę lepszy rezultat, ale włosy i tak wydawały się obciążone. Trudno więc było ocenić, na ile są bardziej lśniące (chyba, że tłuszczem kokosowym) i zdrowsze, bowiem absorbował mnie jedynie stopień ich zatłuszczenia.

Postanowiłam odczekać kilka tygodni i ponowiłam próbę. Nałożyłam odżywkę na kilka godzin, po czym 2-krotnie umyłam włosy szamponem. W końcu było bez zarzutu!

Wnioski moje są następujące: olej kokosowy nie nadaje się do częstego stosowania w wypadku włosów łatwo przetłuszczających się, cienkich, jasnych, samych w sobie i tak już oklapniętych (ach, jakże zazdroszczę wszystkim, którzy mają naturalne falowanie czy skręt!). Ciekawa jestem doświadczeń przy mocnych, grubych, (ciemnych?) włosach. Będę co jakiś czas wracać do tej odżywki, bo jej właściwości robią wrażenie, ale na dłuższą – regularną – metę, w moim wypadku, się nie sprawdziła.

Kokos 1Kokos 2Kokos 3Kokos 4

Kategorie Kosmetyki tagi , , , , , . Bookmark the permalink.

Komentowanie wyłączono.