Technika czyszczenia zębów

Swego czasu we wpisie o bambusowych szczoteczkach napisałam, że w dbaniu o prawidłową higienę jamy ustnej ważna jest technika czyszczenia zębów. Posypały się pytania o to, co miałam na myśli.

W trakcie wizyty u znajomej lekarki – paradontologa – otrzymałam instruktaż jak prawidłowo powinno się myć zęby. Zaskoczona zapytałam, dlaczego nikt nie mówi o takim sposobie, raczej standardowo: lewa-prawa, góra-dół (zwykłe okrężne ruchy). Usłyszałam, że tak uczy się szczotkować zęby dzieci, bo jest to bardzo prosta metoda, a potem… nikt nie przedstawia już żadnej innej. Ani w mediach, ani w edukacji szkolnej nie pojawia się więc wystarczająca ilość informacji.

Nie wiem, jak było w Waszym wypadku, ja poznałam ten sposób będąc po 30-stce. Piszę więc o nim, bo być może nie jestem w tym jedyna.

Jak to się robi?

Opisywana metoda nazywa się obrotową, roll lub wymiataniem.

Polega na ustawieniu szczoteczki pod kątem 45 stopni i przesuwaniu jej po dziąsłach i koronach w sposób obrotowo-wymiatający, penetrując przy okazji włóknami szczelinę dziąsłową. Zalicza się ją do grupy „dziąsło-zęby.” Jest najmniej szkodliwa ze wszystkich prostych sposobów szczotkowania, a przy tym mało inwazyjna przy problemach z chorobami przyzębia.

Zdjęcia:

szczotkowanie (2)

Zęby przednie szczotkujemy metodą pionową (układamy włosie szczoteczki pionowo do powierzchni językowych zębów przednich i wymiatamy zalegające resztki pokarmowe.)

Powierzchnie żujące zębów bocznych czyścimy na koniec metodą poziomą (ruch tył-przód) układając włosie wzdłuż długiej osi zębów.

szczota1 (2)wymiatanie (2)

roll (2)jezyk (2)

Gdy wniknęłam w temat okazało się, że metod szczotkowania jest dużo więcej, a dobór zależy od wieku, stanu zębów i przyzębia oraz zręczności manualnych, słowem: indywidualnych potrzeb. Niewłaściwie szczotkując zęby można doprowadzić do uszkodzenia szkliwa, odsłonięcia szyjek zębowych i korzeni oraz krwawienia dziąseł. Podobnie rzecz się ma, jeśli szczotkowanie wykonywane jest zbyt mocno.

Nieprawidłowe szczotkowanie nie oczyszcza zębów ze wszystkich pozostałości jedzenia, osadu oraz gromadzącej się płytki nazębnej, przez co nie może zapewnić ochrony przeciwpróchniczej. Dla zachowania zdrowych zębów ważny jest też odpowiedni dobór twardości włosia szczoteczki. Generalnie zaleca się szczoteczki miękkie i średnie, bowiem używanie twardej może spowodować recesję, czyli odsłanianie się szyjek zębowych (traumatyzacja delikatnego dziąsła brzeżnego). Podczas szorowania zębów nie należy również zapominać o oczyszczaniu języka i nitkowaniu przestrzeni międzyzębowych (ta ostatnia czynność to moja pięta achillesowa).

(Tekst skonsultowany ze wspomnianą lekarką paradontologiem) 
 
Kategorie Zdrowie tagi , , , , , , , , . Bookmark the permalink.

Komentowanie wyłączono.